„Książkolotem po zimową przygodę” – to hasło zakończonych właśnie wspólnych zimowych zabaw w naszej bibliotece! W ramach spotkań dzieci wzięły udział w eksperymentach, zajęciach literackich, graficznych, plastycznych oraz zabawach ruchowych.
Nie zabrakło także wspólnej podróży w kosmos.
Ferie rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych i tworzenia własnego, bajkowego gwiazdozbioru. Nie zabrakło też chwili z książką. Hitem okazała się opowieść „Księga Ziemieniątek”, której bohaterem jest wielooki doktor, mieszkaniec odległej planety.
Na Ziemi mamy sporo wielkich wulkanów, jednak żaden z nich nie może się równać z ojcem wszystkich wulkanów, czyli z górą Olimp, która znajduje się na Marsie. Postanowiliśmy więc zabrać małą pamiątkę z tej planety i podczas dnia eksperymentów stworzyliśmy własne wulkany z kolorową lawą. Tego dnia wszystkie doświadczenia okazały się świetnym połączeniem nauki i zabawy.
Podczas wędrówki po gwiazdach niezwykle ważne jest logiczne myślenie. Dlatego też odbyła się kosmiczna nauka programowania za pomocą aplikacji, która pozwala zaprogramować własną grę w świecie Gwiezdnych Wojen w bardzo odległej galaktyce.
Merkury uznawany jest za planetę artystów. Nie dziwi więc, że podczas odwiedzin na tej planecie nie zabrakło zajęć twórczych. Dzieci podzielone na małe grupy tworzyły „książkoloty”, które później odgrywały główną rolę w komiksach tworzonych za pomocą urządzeń mobilnych. Musimy przyznać, że efekty pracy dzieci przerosły nasze najśmielsze oczekiwania.
Zwieńczeniem wspólnej, zimowej zabawy był przyjazd mobilnego obserwatorium. Niecodzienny widok wielkiej, tajemniczej kapsuły w bibliotecznej czytelni od razu wszystkich zaciekawił. Panujący w środku mrok i projekcja astronomiczna sprawiły, że przenieśliśmy się do zupełnie innego świata, pełnego niespodzianek i tajemnic. Co ciekawe, bohaterowie animowanej projekcji podkreślili, że każdy z nas może wybrać się ponownie w taką podróż – wystarczy mieć przy sobie książkę… i trochę wyobraźni!
Spacer po kosmosie wymaga dużych pokładów energii, dlatego też codziennie dbano o „uzupełnianie paliwa” w postaci obiadów dofinansowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim. Podczas zajęć takich jak te, uczestnicy poznali m.in. właściwe wzorce zachowań podczas zabaw, alternatywne i zarazem bezpieczne sposoby spędzania czasu wolnego (co jednocześnie odsunęło ich od niebezpieczeństw związanych z różnego rodzaju uzależnieniami), a wspólne posiłki pozwoliły dzieciom poznać zasady zdrowego żywienia i mimo młodego wieku, stać się w pełni świadomymi tego co jedzą.
Każda wyprawa niestety musi kiedyś dobiec końca. Mamy nadzieję, że wspólna podróż po galaktyce na długo pozostanie w pamięci uczestników.
tekst i fot. Biblioteka Publiczna w Sępólnie