Uwaga na oszustów i złodziei

Policjanci z Sępólna Krajeńskiego apelują do wszystkich mieszkańców o ostrożność i właściwe zabezpieczenie swoich posesji. Szczególnie zwracamy się do osób starszych i samotnych, o obdarzanie mniejszym zaufaniem nieznajomych. Należy pamiętać, że nawet bardzo miłe i uczynne osoby mogą nas odwiedzić z zamiarem kradzieży lub oszustwa.
Oszuści działają wykorzystując różne metody, naszą naiwność lub nieznajomość przepisów, czy chęć szybkiego wzbogacenia się. Są świetnie przygotowani, wiedzą, w jaki sposób zdobyć nasze zaufanie, jak nas przechytrzyć. Poniżej prezentujemy kilka porad, których stosowanie uchroni nas przed przykrymi konsekwencjami bycia ofiarą przestępstwa.
W ubiegłym tygodniu dyżurny sępoleńskiej  Policji otrzymał zgłoszenie o kradzieży portfela wraz z pieniędzmi na szkodę 89-letniej mieszkanki  gminy  Sośno. Do zdarzenia doszło w godzinach południowych. Z relacji pokrzywdzonej wynika, że nieznana kobieta, najprawdopodobniej narodowości romskiej, weszła do mieszkania z ofertą sprzedaży rzeczy, a po krótkiej chwili szybko je opuściła. Kiedy starsza pani zorientowała się, że ze stołu zniknął jej portfel z pieniędzmi kobiety już nie było widać. Sprawczyni kradzieży miała około 50-60 lat, śniadą cerę, ciemne włosy , ubrana w długą ciemną spódnicę oraz kamizelkę. Po dokonaniu kradzieży wsiadła do samochodu koloru zielonego i oddaliła się w nieznanym kierunku.
Innego dnia, tym razem na ul. Chojnickiej w Sępólnie Krajeńskim nieznana kobieta, po pretekstem kupna kurzych jaj próbowała wejść na teren jednej z posesji, a widząc  przez okno w mieszkaniu starszą panią  koniecznie  chciała iść z nią porozmawiać. Nie osiągnęła celu gdyż powstrzymał ją właściciel posesji, którego  zaniepokoiło podejrzane zachowanie kobiety . Nieproszony gość szybko opuścił posesję i oddalił się w nieznanym kierunku.
Policja przypomina: nie wpuszczajmy do mieszkania obcych osób. Nie zawierajmy transakcji z nieznanymi sobie osobami w swoim domu. Szczególną uwagę zwróćmy, jeżeli do naszego domu wpuścimy więcej niż jedną osobę nieznajomą, nie róbmy tak, gdy jesteśmy w domu sami. Łatwo wtedy jednemu z oszustów odwrócić naszą uwagę, co umożliwi drugiemu plądrowanie naszego mieszkania.
Kiedy wpuszczamy do mieszkania kogokolwiek zawsze zapewnijmy sobie obecność drugiej osoby. Może to być sąsiad. W żadnym przypadku jednak nie pozostawiajmy gościa samego w żadnym z pomieszczeń. Oszuści bowiem często proszą o przyniesienie jakiegoś przedmiotu, czy dokumentu z innego pokoju, czy kuchni, a w tym momencie penetrują nasze szafy.
Nigdy nie wyciągajmy pieniędzy z sobie tylko znanego miejsca przy obcych. Nie wchodźmy przy obcych nawet do pokoju, gdzie są pieniądze, gdyż wtedy zazwyczaj jesteśmy obserwowani. Znalezienie gotówki, wiedząc w jakim jest pomieszczeniu, zazwyczaj nie zajmuje złodziejom wiele czasu. Oszuści, złodzieje zwykle oferując okazyjny cenowo towar patrzą, skąd wyciągamy portfel, czy gotówkę. Wówczas jedna z osób najczęściej odwraca naszą uwagę, na przykład targując się, czy pokazując inny towar, druga w tym czasie kradnie nasze oszczędności. Nie na darmo oszuści przychodzą w większej grupie. Gdy domowników jest więcej, niż jeden, łatwiej im odwrócić uwagę większej liczby osób.
Kiedy zauważymy, że padliśmy ofiarą przestępców, należy jak najszybciej powiadomić Policję podając najlepiej, jak możemy rysopis oszustów. Szybka informacja pozwoli na skuteczne działanie.
Policja prosi, by powyższe rady przekazać i przypominać swoim rodzicom i dziadkom, którzy z racji wieku nie są w stanie czytać ich w prasie, internecie, czy oglądać w telewizji.

mł.asp. Małgorzata Warsińska
Oficer Prasowy
KPP w Sępólnie Krajeńskim
fot: pexels.com

Komentowanie wstrzymane