101 lat Niepodległej

Zeszłoroczny jubileusz i tym samym obchody Narodowego Święta Niepodległości były ze wszech miar wyjątkowe. 100 lat Niepodległości to imponujący wynik. Ale przecież 101 lat Niepodległości jest wynikiem jeszcze bardziej imponującym, dlatego też tegorocznego obchody również możemy uznać za wyjątkowe.

Bo tak naprawdę każdy kolejny rok Niepodległej Polski jest rokiem wyjątkowym. W tym szczególnym dniu świętujemy rocznicę wielkiego zwycięstwa. To bodaj najbardziej radosne ze wszystkich świąt państwowych, dlatego do 11 listopada podchodzimy z należytą dumą i szacunkiem, ale też na wesoło. W tym roku po uroczystym przemarszu i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla oraz Mszy Świętej w intencji Ojczyzny zaprosiliśmy mieszkańców do uczestnictwa w grze miejskiej „Sępoleńskie oczywistości nieodkryte”. To coś, czego jeszcze wcześniej nie robiliśmy, stąd też towarzyszyły nam pewne obawy. Okazały się one jednak bezpodstawne, gdyż wszyscy uczestnicy nie tylko pochwalili inicjatywę, ale wyrazili gotowość do uczestnictwa w podobnych przedsięwzięciach w przyszłości. 7 grup wyruszyło z placu, na którym chwilę wcześniej witaliśmy prezydenta Ignacego Mościckiego wraz z małżonką – był to element rekonstrukcji historycznej wizyty pary prezydenckiej w naszym mieście, która miała miejsce 21 lipca 1928 roku – wyposażeni w mapy, wskazujące kolejne punkty, w których czekały na nich zadania. Niektóre z nich wymagały wysiłku intelektualnego, inne sprytu i odrobiny wysiłku fizycznego, każde dostarczało przede wszystkim dobrej zabawy. Na trasie gry można było spotkać żołnierzy oraz wesołych Panów na bicyklach, którzy chętnie udostępniali swoje „maszyny” ochotnikom, zapraszając jednocześnie do zrobienia pamiątkowego zdjęcia na ściance żywcem wyjętej z przedwojennego salonu domowego. W międzyczasie odbywał się historyczny spacer ulicami miasta, a mieszkańcy dodatkowo mogli podziwiać wystawę „Miasto na starej fotografii” w miejscu dawnego sklepu Pana Helczyka. Zwieńczeniem tegorocznych obchodów był niepodległościowy raut w restauracji „Polonia”. Przedwojenna rewia mody i wykonywane na żywo piosenki z minionej epoki raz jeszcze pozwoliły nam odczuć atmosferę radości z odzyskania niepodległości.

Dziękujemy wszystkim z Państwa, którzy przyłączyli się do wspólnego świętowania, dziękujemy również uczestnikom gry miejskiej i jednocześnie gratulujemy zwycięzcom, żegnając się tradycyjnym – do zobaczenia za rok!

Materiały CKIS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst - Michał Pick

Fot. - Michał Pick, Jacek Wojtania

Komentowanie wstrzymane