Rok 2019 ustanowiony został rokiem Stanisława Moniuszki, w związku z tym w całej Polsce odbywają się wydarzenia poświęcone postaci wybitnego polskiego kompozytora. Jednym z pierwszych takich wydarzeń, odbywających się w sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki była uroczysta Gala Moniuszkowska.
Przed jej rozpoczęciem na scenie pojawił się nawet sam Stanisław Moniuszko wraz z małżonką Aleksandrą i swoimi dziećmi. Miało to wymiar symboliczny, bowiem jak się okazało, najstarsze rodzeństwo Państwa Moniuszko chciało uhonorować bukietem kwiatów, pochodzącą z Sępólna Krajeńskiego śpiewaczkę operową, Panią Teresę Fiderę, która w trakcie trwającej 30 lat kariery scenicznej wykonywała wszystkie skończone pieśni i arię Stanisława Moniuszki. Wiele z nich usłyszeliśmy chwilę później w wykonaniu naszych gości. Repertuar koncertu podzielony został na trzy części: Moniuszko lirycznie, Moniuszko patriotycznie i Moniuszko na wesoło. Taki zabieg pozwolił słuchaczom poznać bogaty, przekrojowy repertuar kompozytora, który tworzył nie tylko w duchu patriotyzmu, ale równie często pisał utwory lekkie, radosne i dowcipne. Prowadzącym i jednocześnie solistą podczas koncertu był Aleksander Ładysz, założyciel, fundator i prezes polsko-kanadyjskiej Fundacji „Niezależny Fundusz Kultury POLCANART” działającej na rzecz promocji kultury w Polsce i na świecie. Na scenie towarzyszyła mu sopranistka, Natalia Kovalenko, żeński kwartet smyczkowy oraz pianista dr Jarosław Domagała. Usłyszeliśmy nie tylko najpopularniejsze utwory z „Prząśniczką” na czele, lecz także kompozycje, które od lat znajdowały się w archiwach kompozytora.
Koncert odbył się w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora, wpisując się jednocześnie w uroczystość święta Konstytucji 3 maja. Różnorodny repertuar koncertu oraz pozamuzyczne ciekawostki, dopowiadane przez Pana Ładysza złożyły się w sumie na nieco ponad godzinę wyjątkowego hołdu dla jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Wydarzeniu temu przyświecało hasło: „Moda na Moniuszkę, to moda na Polskę”, będące nieoficjalnym motywem przewodnim działań kulturalno-artystycznych w roku 2019.
Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania