19 kwietnia, w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Bibliotekę Publiczną im. J. Iwaszkiewicza odwiedziła młodzież z sępoleńskiego liceum. Była to lekcja historii o tamtych wydarzeniach: Żydzi, getto, holokaust.
Akcję społeczno – edukacyjną pn. „ŻONKILE” już po raz szósty zainicjowało Muzeum POLIN, które jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu.
O podjętej 19 kwietnia 1943 r. walce tak mówił Marek Edelman: "Nie marzyliśmy o polskich czy angielskich komandosach, którzy przychodzą nam z pomocą. Śniła nam się broń. Wiem, wiem, że to by nic nie zmieniło. Ale - jak mówi piosenka - ”nie chodzi o to, aby dojść do celu, ale o to, żeby iść po słonecznej stronie”. Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie. Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy".
Opowiedzieliśmy również o Irenie Sendlerowej – Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, której poświęcenie pozwoliło uratować tysiące istnień ludzkich. Tytuł ten otrzymała w 1965 r. W latach 70. chciała odwiedzić Izrael, aby zgodnie z tradycją posadzić swoje drzewko w alei Sprawiedliwych w Jad Waszem w Jerozolimie. Władze odmówiły jej jednak wydania paszportu. Ostatecznie wyjazd do Izraela doszedł do skutku w kwietniu 1983 r.
Poruszyliśmy również bardzo ciekawą historię dwóch rodzin żydowskich pochodzących z Sępólna – Gothajnerów i Jerochimów, co wywołało żywą dyskusję wśród młodzieży.
tekst i fot. Biblioteka Publiczna w Sępólnie