Książka „Karolewo 1939” okazała się lokalnym bestsellerem. W związku z tym nie było innej możliwości – dr Izabela Mazanowska z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, autorka książki, musiała pojawić się w Sępólnie na spotkaniu autorskim. Spotkanie odbyło się 6 listopada. Duże zainteresowanie sprawiło, że Pani doktor wystąpiła u nas dwa razy. O godzinie 11 w Centrum Aktywności Społecznej miał miejsce wykład dla uczniów sępoleńskich szkół, natomiast o godzinie 17 w siedzibie biblioteki odbyło się spotkanie z dorosłymi osobami zainteresowanymi tematem niemieckich zbrodni w powiecie sępoleńskim.
Uczestnicy obydwu wystąpień dowiedzieli się wiele na temat zbrodniczej hitlerowskiej działalności w Karolewie. Dr Mazanowska nie grała jednak na emocjach słuchaczy – o co nie byłoby trudno, biorąc pod uwagę ciężar popełnianych tam zbrodni. O Karolewie opowiadała rzeczowo, nie pomijała przy tym niewygodnych faktów (Co się stało z listą zamordowanych i z ich rzeczami osobistymi, znalezionymi podczas ekshumacji?) Bardzo ciekawą część obydwu spotkań stanowiła dyskusja z zebranymi. Okazuje się, że jeśli chodzi o badanie losów poszczególnych ofiar Karolewa, to istnieją jeszcze pewne rezerwy. Żyją ludzie, potomkowie zgładzonych, którzy mogą wnieść sporo nowego w kwestii okoliczności, w jakich ich przodkowie zostali zatrzymani i umieszczeni w obozie. Dlatego zwracamy się z gorącym apelem o kontakt z naszą biblioteką do wszystkich, którzy posiadają pamiątki po ofiarach obozu lub wiedzę na temat losów pomordowanych.
Warto wspomnieć, że wizyta dr Mazanowskiej nie kończy współpracy naszej biblioteki i Instytutu Pamięci Narodowej. W kuluarach rozmawialiśmy o wspólnej wystawie dotyczącej Karolewa, która miałaby towarzyszyć projekcji filmu dokumentalnego o Karolewie.
tekst i fot – Biblioteka Publiczna w Sępólnie