“Ławeczka” w Więcborku

Dnia 14 sierpnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miał miejsce spektakl teatralny pt. „Ławeczka” według komedii Aleksandra Gelmana w wykonaniu bydgoskich aktorów Wandy -Dolman Rzyskiej i Eugeniusza Rzyskiego.
Państwo Rzyscy to aktorzy z ogromnym ponad 30-letnim doświadczeniem. W swoim dorobku mają kilka tysięcy spektakli. Ich repertuar to nie tylko teatr ale również kabaret, poezja, bajki, programy estradowe i spektakle muzyczne. Grywali zarówno na dużych i małych scenach. Występowali także w telewizji. Na swoim koncie posiadają mnóstwo prestiżowych nagród. Pani Wanda jest laureatką pierwszej nagrody Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Pan Eugeniusz brał udział w plebiscycie Gazety Wyborczej na aktora roku, którego został laureatem. Scena to dla niego nie tylko własne występy ale również komponowanie muzyki do przedstawień teatralnych a czasem nawet ich reżyserowanie. Od roku 1991 Państwo Rzyscy występują w kabarecie Trójka. Zasiadali także w charakterze jurorów podczas przeglądów teatralnych oraz konkursów recytatorskich.
Wtorkowy spektakl „Ławeczka” został przygotowany w Letniej Czytelni więcborskiej książnicy. Tego dnia licznie zgromadzili się mieszkańcy gminy a także turyści. Z pewnością miała na to wpływ wspaniała oprawa a także rozłożenie na całej powierzchni czytelni namiotów. Aleksander Gelman to rosyjski dramatopisarz i scenarzysta filmowy. Urodził się 25 X 1933 roku. Debiutował jako dramaturg w 1963 roku. Jego wczesne sztuki rozgrywały się zwykle na placach wielkich budów socjalizmu w dużych zakładach przemysłowych, w dyrektorskich gabinetach i lokalach terenowych komitetów partyjnych. Ogromną sławę przyniósł mu spektakl „Ławeczka”. Opowiada on o spotkaniu dwóch osób: kobiety i mężczyzny, które nosi znamiona intymności. Jej bohaterowie są przeciętni i niczym nie wyróżniają się z tłumu. Rozmowa, którą prowadzą jest pretekstem dla ukazania ich powikłanych psychik. W ujęciu Gelmana "parkowy romans" Jej i Jego jest nie tylko poruszającą, tragikomiczną opowieścią o poszukiwaniu miłości. Staje się także wielką metaforą wzajemnych związków między kobietą i mężczyzną.
Specjalnie na potrzeby spektaklu dla Państwa Rzyskich przygotowano stylową ławeczkę. Jej wygląd przywodzący na myśl stare meble „z duszą” dodatkowo przydawał sztuce autentyczności. Jak zawsze Pani Wanda i Pan Eugeniusz popisali się wspaniałym warsztatem aktorskim. Ich przygotowanie do występu stało na najwyższym poziomie, za co nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Z pewnością nie jest to ostatnie spotkanie z żywą literaturą w więcborskiej bibliotece. A państwu Rzyskim życzymy wielu niepowtarzalnych ról.

tekst i zdjęcia nadesłane.

Komentowanie wstrzymane