Dnia 6 września, w Letniej Czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku miało miejsce Narodowe Czytanie polskich nowel.
To już ósma edycja tej ogólnopolskiej akcji. W tym roku para prezydencka wybrała osiem utworów. W naszej książnicy czytano cztery z nich. Były to: „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza oraz „Rozdzióbią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego. Wybór dokonany przez Prezydenta i jego małżonkę nie był przypadkowy. Wspólnym mianownikiem wszystkichtekstów posiadających zwięzłą formę była polskość. Płynie z nich również nauka dla każdego czytającego, że nie można zapominać o naszej historii. Poza tym powinniśmy cechować się empatią i wrażliwością na krzywdę innych.
W piątkowe przedpołudnie do więcborskiej biblioteki przybyła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Więcborku. Uczniowie zjawili się pod opieką nauczycielek pani Magdaleny Kuszewskiej oraz pani Barbary Wojtasik. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej, dotyczącej tła historycznego poszczególnych nowel. Prelegent Marcin Łangowski zwrócił uwagę na „jasne i ciemne” strony rewolucji przemysłowej. Zgromadzeni, tego dnia w bibliotece poznali,wiele interesujących faktów dotyczących powstania styczniowego. Dowiedzieli się także, że jego specyficzny charakter polegał na partyzanckim sposobie walki z zaborcą.
Kolejnym elementem prezentacji był Drohobycz - czyli rodzinne miasto Brunona Schultza. Młodzież, obecna tego dnia w Letniej Czytelni, dowiedziała się wiele o historii tamtego regionu. Wysłuchała również kilku zdań dotyczących wojny 1939 roku. Na zakończenie bibliotekarz przedstawił okoliczności tragicznej śmierci pisarza.
Drugą część piątkowego spotkania wypełniło czytanie nowel.Młodzież wraz z nauczycielami wybierała dowolne fragmenty spośród nowel. Każda osoba, która się na to zdecydowała, otrzymała pamiątkową zakładkę, wykonaną przez bibliotekarkę Panią Kamilę Pankanin.
Spotkanie w więcborskiej bibliotece było lekcją historii i patriotyzmu. Narodowe czytanie dzieł polskiej literatury ma znaczenie uniwersalne. Zachęca do aktywnego czytelnictwa. Poznawanie dorobku rodzimej literatury to wartość, która powinna być przekazywana młodemu pokoleniu. Dlatego Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku z pewnością weźmie udział w kolejnych edycjach Narodowego Czytania.