Śpiewana historia Polski (foto) WIĘCBORK

Dnia 6 czerwca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miał miejsce koncert Kuby Michalskiego pt. „Śpiewana historia Polski”. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości.
Na początku kilka słów o samym artyście. To wokalista, gitarzysta a także kompozytor. Na swoim koncie ma już kilka płyt. Pięć nagrał z zespołem Cotton Cat, zaś kolejne pięć to albumy solowe. Jest laureatem wielu konkursów. Za niezapomniany duet z Justyną Bacz stanął na najwyższym podium festiwalu „Pieśni Leonarda Cohena” w Krakowie. Jego zainteresowanie muzyką sięga czasów liceum. Młody Kuba po wybraniu swojej życiowej drogi spotkał się wręcz z radosną aprobatą ze strony rodziny. Najbliżsi artysty są bowiem osobami bardzo muzykalnymi. Sam przez wiele lat zdobywał wiedzę muzyczną. Jego doskonałe wykonania wokalno-instrumentalne to efekt niezwykle ciężkiej i żmudnej pracy.
Piosenki przeznaczone na wtorkowy koncert zostały specjalnie dobrane już na końcu 2017 roku. Ponieważ całość była tworzona z myślą o przeżywanej przez Polaków wielkiej rocznicy. Osoby, które przybyły do biblioteki miały okazję wysłuchać kompozycji autora, specjalnie stworzonych do wierszy wybitnych poetów. Znalazły się tu utwory Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta oraz wielu innych. Kuba Michalski postanowił potraktować swój występ jako podróż przez naszą historię. Dlatego repertuar nie był ściśle związany z 1918 rokiem. Wędrówka przez nasze dzieje to także repertuar Jacka Kaczmarskiego. Zgromadzeni oklaskami nagradzali utwory takie jak „Somosierra”, „Rozbite oddziały”, „ Barykada” czy tak związane z naszą wolnością „Mury”. Kilka piosenek z koncertu znajduje się na płycie „Ach poezja”. Wiele innych wysłuchać można na krążku pt. ”Piosenki Jacka Kaczmarskiego - śpiewa Kuba Michalski”. Przygotowania do recitalu trwały krócej niż przewidywał sam wokalista. Okazało się bowiem, iż mnóstwo utworów w jego repertuarze wpisuje się w ten doniosły temat. Na zakończenie pytano autora o zagadnienie patriotyzmu, ten zaś odpowiedział: „ Historia Polski jest dla mnie czymś fascynującym. Każdy z nas powinien ją znać, bo to również świadczy o naszym patriotyzmie”
Zgromadzona publiczność nagrodziła artystę gromkimi owacjami. Z pewnością koncert na długo pozostanie w pamięci słuchaczy. Ponadto ta muzyczna podróż pozwoliła przeżyć gościom biblioteki najważniejsze wydarzenia z naszych własnych dziejów.

tekst i fot: Biblioteka miejska w Więcborku

 

Komentowanie wstrzymane