Warsztaty filmowe dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Sypniewie.

Od lutego do maja 2018 r. w Szkole Podstawowej w Sypniewie odbywały się warsztaty filmowe prowadzone przez Ewę i Pawła Piątek (parę filmowców zamieszkałych obecnie w Czarmuniu pod Więcborkiem, na co dzień związanych z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy). W warsztatach udział wzięli zwycięzcy ubiegłorocznego konkursu na teledysk Mikołajkowy, organizowany w przez Radę Rodziców szkoły.

Już na pierwszym spotkaniu młodzież miała możliwość dowiedzieć się:

- jak profesjonalnie dobierać plan filmowy, perspektywę i kadrować,

- jak korzystać z filmowej ekspresji oraz jakie możliwości daje manualna obsługa kamery,

- jak znaleźć dobry pomysł na film i stworzyć wiarygodnego bohatera.

W wyniku "burzy mózgów" powstał film o telefonach komórkowych. Podczas dyskusji padało mnóstwo pytań. Czy jesteśmy od komórek uzależnieni? Uczniowie, a może ich rodzice również? Czy telefony powodują, że nie rozmawiamy ze sobą czy wręcz przeciwnie? Pomagają nam cały czas być w kontakcie? Czy naprawdę są aż takie złe, skoro bywają bardzo pomocne? A może wszystko zależy od nas samych?

Efektem pięciu dwugodzinnych spotkań jest 5-minutowa etiuda filmowa, której premiera odbędzie się podczas obchodów Dnia Dziecka oraz na rodzinnym festynie szkolnym.

Uczestnicy warsztatów: Agata Fedder, Marcin Kamiński, Emilia Stefaniak, Hanna Szkoda, Marta Fifielska, Darek Lunitz, Jagoda Lach, Nikola Olejnik, Nina Kruk, Kamil Sokolik.

Statystowali uczniowie klas V, VI i VII SP, 2 oraz 3 gimnazjum.

O prowadzących:

Ewa i Paweł Piątek - małżeństwo i duet filmowy. Ich film "Z dala od drogi" zdobył I nagrodę na FF Drzwi w Gliwicach i wyróżnienie na przeglądzie filmowym w Łapach, film "Włosy" - Nagrodę Publiczności na Małym Festiwalu Filmów Polskich Tosiek w Skierniewicach, Nagrodę Specjalną na Festiwalu Świat Maklaka w Konstancinie – Jeziornej, II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych w Kędzierzynie-Koźlu, III Nagrodę na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać Człowieka” w Oświęcimiu, a film "Test" II nagrodę na Konfrontacjach Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu KATAR w Toruniu.

Ewa Piątek - pracuje w Pracowni Kina i Filmu Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Aktorka niezależnego Teatru Niebopiekło. Paweł Piątek - muzyk i instruktor gry na bębnach afrykańskich, pszczelarz.

Razem napisali też książkę "Pasieka Dredziarza" (Wydawnictwo Poznańskie, 2018).

Komentowanie wstrzymane