Dnia 18 kwietnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miał miejsce wykład Pana Leszka Skazy pt. „Wielka Trójka polskiej niepodległości”.
Pan Leszek Skaza to społeczny opiekun zabytków znajdujących się na terenie powiatu. Jest pomysłodawcą Krajeńskich Zeszytów Historycznych. Na łamach lokalnego tygodnika „Wiadomości Krajeńskie” ukazało się jego kilkanaście artykułów popularnonaukowych dotyczących historii i prahistorii Krajny. Publikował nie tylko w prasie lokalnej ale także w innych czasopismach. Warto w tym miejscu wspomnieć o miesięczniku „Spotkania z Zabytkami” czy „Panorama Łobżenicy”. Był autorem kilkunastu kart ewidencyjnych dawnych cmentarzy ewangelickich w gminach: Więcbork, Mrocza i Sośno.
Wykład przygotowano dla młodzieży licealnej. Prelekcja dotyczyła postaci: Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Józefa Piłsudskiego. To oni - według Pana Skazy - najbardziej przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas wykładu poruszono nie tylko kwestie polityczne znane wszystkim ale również wiele ciekawych lecz mniej znanych faktów. W czasie spotkania okazało się, iż postacie znane z podręczników prowadziły nie tylko bogate życie polityczne ale również prywatne. Jako ludzie z krwi i kości przeżywali swoje wzloty i upadki. Prowadzący wspomniał także o bardzo smutnym fakcie. Otóż według niego za wkład w odzyskanie niepodległości i rozwój państwa Ignacy Jan Paderewski został doceniony zbyt późno. Materiały do wykładu były zaczerpnięte z wielu źródeł. Przede wszystkim z zasobów własnych - Pan Leszek zgromadził w biblioteczce wiele wartościowych książek. Mnóstwa interesujących faktów dostarczyły również archiwalne gazety z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.
Tekst i fot. Biblioteka Publiczna w Więcborku