Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 – Polski Splot w gminie Sępólno Krajeńskie

Za nami kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku były one realizowane pod hasłem „Polski Splot”. Wydarzenia tematycznie nawiązujące do motywu przewodniego odbywały się na terenie całej gminy w świetlicach wiejskich i Wiejskich Ośrodkach Kultury. Jak zwykle program obfitował w pokazy, warsztaty, wystawy i koncerty.

Zaczęliśmy symboliczną instalacją pod tytułem „Pajęczy Splot”, która zawisła na budynku Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Ułożona ze zdjęć sieć obrazowała metamorfozy jakie przeszły wybrane obiekty na terenie gminy Sępólno Krajeńskie w czasie 15 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. We Włościborzu mieszkańcy mieli okazję skorzystać z warsztatów wypiekania warkoczopodobnego, chrupiącego pieczywa. Z kolei w Radońsku zapracowanym koronczarkom przygrywała Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Pana Mariana Kukowskiego. Bogaty repertuar koncertu był swoistą muzyczną podróżą po krajach Wspólnoty Europejskiej. Podobną, kulturoznawczą formułę miało spotkanie w Teklanowie, gdzie odbył się „Europejski wieczór taneczny”, podczas którego zaprezentowane zostały najpopularniejsze tańce z krajów Unii Europejskiej. W Wilkowie postawiono na praktyczne, manualne umiejętności. Warsztaty szydełkowania ubranek dziecięcych, to propozycja, która adresowana była głównie do młodych mam bądź też zatroskanych i zawsze opiekuńczych babć.

W Lutowie, jak co roku, biesiadowaliśmy podczas Biesiady po Lutowsku – swojskie jadło i występy artystyczne przyciągnęły prawdziwe tłumy. Oprócz lokalnych artystów, tanecznej grupy Modraki oraz zespołu Lutowianie, wystąpili Gienek Loska z zespołu B.A.R. i duet Klaudia-Kasia Chwołka. Dzień później w Wałdowie miał miejsce XI Jarmark św. Mateusza połączony z wystawą polskich koronczarek. Tutaj również zaprezentowali się lokalni artyści – Paulina Leda oraz roztańczone „Promyki”, a do tańca przygrywały kapela Juha, Waldek Band oraz śląski Duet Caro. Spotkania w Lutowie i w Wałdowie wsparli wolontariusze z sępoleńskiego Klubu Młodych Twórców oraz pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępolnie Krajeńskim, którzy wspólnie przygotowali animacje i konkursy dla najmłodszych.

Wydarzenia w Wysokiej Krajeńskiej, Iłowie, Wałdówku oraz w Lutówku zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu z projektu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich „Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie” i odbywały się pod wspólnym hasłem „Polski Splot – krajeńska wioska pod osłoną przędzy”. Iłowo zamieniło się w wioskę tkacką, odbiorcy mieli okazję zapoznać się z historią i ewolucją tkactwa na przestrzeni lat – od snopków lnu, poprzez płótno zgrzebne, kremplinę, bistory, aż do wielce wyszukanych jedwabi. Widowiskowy pokaz był główną atrakcją wydarzenia, odbywającego się pod tytułem „U podnóży folk drabiny”. W Wysokiej Krajeńskiej stanął prawdziwy domek tkacki. Scenografię wydarzenia stanowiła osada rzemieślników prezentujących dawne, wymarłe zawody. Mogliśmy podziwiać rogownictwo z wyrobami z kości i rogów, bogate stanowisko snycerskie z całą gamą wyrobów z drewna, a także pokaz tkania na krosnach. Na terenie osady mincerz wybijał monety, skórnik pomagał dopasować skórzany pancerz, a rogownik prezentował swoje precyzyjnie wykonane wyroby. Daleką podróż w czasie można było odbyć również udając się do Wałdówka, tamtejsza świetlica wiejska przygotowała wystawę maszyn do szycia i żelazek z minionych lat. Ekspozycja zabytkowego, dobrze zachowanego sprzętu była interesującą lekcja historii i ewolucji podstawowych akcesoriów gospodarstwa domowego. Ci, bardziej zainteresowani tematami modowymi, udali się do Lutówka, gdzie odbył się pokaz mody polskiej. Mogliśmy na własne oczy przekonać się, jak zmieniały się modowe trendy i wzorce na przestrzeni lat.

Wszystkie te wydarzenia „splatają się” w jedną całość, która pod hasłem Europejskie Dni Dziedzictwa, odbywa się na terenie naszej gminy już od kilku lat. W ten sposób przypominamy mieszkańcom Sępólna i okolicznych miejscowości o lokalnych tradycjach, zwyczajach, zapomnianych rzemiosłach, a przede wszystkim o ich korzeniach i historii naszej Małej Ojczyzny. Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt, z którego korzystają całe pokolenia.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst - Michał Pick

Komentowanie wstrzymane