Karolewo – pamiętamy (foto)

Dnia 9 września miał miejsce wernisaż wystawy pt. "Karolewo 1939 – PAMIĘTAMY”. W ten sposób Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku postanowiła włączyć się do obchodów upamiętniających straszliwą zbrodnię popełnioną w Karolewie. Osoby przebywające tego dnia w karolewskiej kaplicy, mogły, bezpośrednio po mszy świętej, obejrzeć 14 plansz ekspozycyjnych.
Ta niecodzienna wystawa ujrzała światło dzienne dzięki współpracy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku z Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy oraz Urzędem Miejskim w Więcborku. Słowa uznania należą się Pani dr Izabeli Mazanowskiej z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy - autorki książki pt. „Karolewo 1939. Zbrodnie w obozie Selbstschutz Westpreussen”. Jej ogromny wkład pracy w wystawę jest nie do przecenienia.
Najważniejszą częścią wystawy są oczywiście plansze przedstawiające ofiary niemieckiej zbrodni. Ekspozycja ukazuje historię stosunków polsko-niemieckich przed wybuchem wojny. Prezentuje miejsca przetrzymywania Polaków oraz ich kaźni. Identyfikuje katów i przedstawia mechanizm zbrodni. Oglądający dowiedzieli się także o powojennych pracach ekshumacyjnych oraz upamiętnieniu tragicznych wydarzeń, poprzez wybudowanie istniejącej do dzisiaj kaplicy.
Całe przedsięwzięcie nie miało by miejsca bez pomocy sponsorów. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku dziękuje Bankowi Spółdzielczemu w Więcborku, Nadleśnictwu w Runowie Krajeńskim, Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Więcborku oraz firmom: Ronet, Bemix i Vision. Wyrazy wdzięczności kierujemy również w stronę osób, które dostarczyły fotografie swoich najbliższych - zgładzonych w niemieckim obozie w Karolewie. Nasze podziękowania składamy również Panu Leszkowi Skazie, który przygotował część materiałów do wystawy oraz służył pomocą merytoryczną podczas przygotowywania ekspozycji.
Wystawę będzie można zobaczyć w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku podczas premiery filmu „Karolewo 1939 Zbrodnia Pomorska” 20-09-2018 a także w czasie kolejnych projekcji 21,22,23 września 2018 roku. Zapraszamy również do zwiedzania ekspozycji podczas VII Biegu Pamięci Karolewo-Więcbork 2018, 22 września na Stadionie Miejskim w Więcborku.
Wystawa „ Karolewo 1939 – PAMIĘTAMY” w pozostałe dni, do 18-11-2018, jest dostępna w więcborskiej książnicy (od poniedziałku do piątku od 8-17 oraz w soboty w godzinach

8-13).

Tekst i fot. Biblioteka w Więcborku

Komentowanie wstrzymane